Диалог к уроку № 6
«Электронные курсы по изучению марийского языка»: http://mari-lab.ru/index.php?title=Электронные_курсы Диалог к уроку № 6: — Добрый день! — Здравствуйте! — Вы умеете говорить по-марийски? — Я марийка, с детства разговариваю по-марийски. — У Вас есть семья? — Да, я семейная. — Ваша семья большая? — Семья моя средняя. У меня есть муж и двое детей. — Дети у Вас кто: сыновья или дочери? — Подрастают дочь и сын. А Вы сами семейный? — Я тоже семейный. — Какая Ваша семья? — Есть жена и две дочери. Ещё с нами живёт моя мама. Она пенсионерка. — Где работает Ваша жена? — Жена сейчас дома ухаживает за нашим маленьким ребёнком. — А где она работала? — Моя жена учительница. Она работала в школе. А какую работу выполняет Ваш муж? — Мой муж полицейский. — А Вы сами где работаете? — Я работаю в редакции журналистом. — Ваша работа интересная. — Интересная. Да. А Вы кем работаете? — Я работаю на заводе. — Кто Вы по профессии? — Я токарь. — Это очень интересная работа. Рабочие всегда нужны. — Спасибо! Спасибо на добром слове! — До свидания! — До свидания! — Поро кече! — Салам лийже! — Те марла моштеда? — Мый марий улам, изинек марла ойлем. — Тендан ешда уло? — Туге, мый ешан улам. — Ешдаже кугу мо? — Ешем икмарда. Пелашем да кок шочшем улыт. — А шочшыдаже кӧмыт улыт: ӱдыр, эрге? — Ӱдырем ден эргым кушкыт. А те шкеже ешан улыда? — Мыят ешан улам. — Ешдаже могайрак? — Пелашем да кок ӱдырем улыт. Эше авам пеленна ила. Тудо пенсионерке. — Пелашдаже кушто пашам ышта? — Пелашем кызыт мӧҥгыштӧ изирак йочанам онча. — А кушто пашам ыштен? — Мыйын пелашем туныктышо. Школышто пашам ыштен. А тендан пелашда мо пашам ышта? — Мыйын пелашем полицийпашаеҥ. — А те шкеже кушто тыршеда? — Мый редакцийыште журналистлан тыршем. — Тендан пашада оҥай. — Оҥай. Туге. А те шкеже кӧлан пашам ыштеда? — Мый заводышто пашам ыштем. — Профессийда могай? — Мый токарь улам. — Тиде пеш оҥай сомыл. Пашазе-влак эре кӱлыт. — Тау! Поро мутланда тау! — Чеверын! — Чеверын! Играли: Александр Бирюков, Алина Егошина.
«Электронные курсы по изучению марийского языка»: http://mari-lab.ru/index.php?title=Электронные_курсы Диалог к уроку № 6: — Добрый день! — Здравствуйте! — Вы умеете говорить по-марийски? — Я марийка, с детства разговариваю по-марийски. — У Вас есть семья? — Да, я семейная. — Ваша семья большая? — Семья моя средняя. У меня есть муж и двое детей. — Дети у Вас кто: сыновья или дочери? — Подрастают дочь и сын. А Вы сами семейный? — Я тоже семейный. — Какая Ваша семья? — Есть жена и две дочери. Ещё с нами живёт моя мама. Она пенсионерка. — Где работает Ваша жена? — Жена сейчас дома ухаживает за нашим маленьким ребёнком. — А где она работала? — Моя жена учительница. Она работала в школе. А какую работу выполняет Ваш муж? — Мой муж полицейский. — А Вы сами где работаете? — Я работаю в редакции журналистом. — Ваша работа интересная. — Интересная. Да. А Вы кем работаете? — Я работаю на заводе. — Кто Вы по профессии? — Я токарь. — Это очень интересная работа. Рабочие всегда нужны. — Спасибо! Спасибо на добром слове! — До свидания! — До свидания! — Поро кече! — Салам лийже! — Те марла моштеда? — Мый марий улам, изинек марла ойлем. — Тендан ешда уло? — Туге, мый ешан улам. — Ешдаже кугу мо? — Ешем икмарда. Пелашем да кок шочшем улыт. — А шочшыдаже кӧмыт улыт: ӱдыр, эрге? — Ӱдырем ден эргым кушкыт. А те шкеже ешан улыда? — Мыят ешан улам. — Ешдаже могайрак? — Пелашем да кок ӱдырем улыт. Эше авам пеленна ила. Тудо пенсионерке. — Пелашдаже кушто пашам ышта? — Пелашем кызыт мӧҥгыштӧ изирак йочанам онча. — А кушто пашам ыштен? — Мыйын пелашем туныктышо. Школышто пашам ыштен. А тендан пелашда мо пашам ышта? — Мыйын пелашем полицийпашаеҥ. — А те шкеже кушто тыршеда? — Мый редакцийыште журналистлан тыршем. — Тендан пашада оҥай. — Оҥай. Туге. А те шкеже кӧлан пашам ыштеда? — Мый заводышто пашам ыштем. — Профессийда могай? — Мый токарь улам. — Тиде пеш оҥай сомыл. Пашазе-влак эре кӱлыт. — Тау! Поро мутланда тау! — Чеверын! — Чеверын! Играли: Александр Бирюков, Алина Егошина.




