Диалог к уроку № 24

«Электронные курсы по изучению марийского языка»: http://mari-lab.ru/index.php?title=Электронные_курсы Диалог к уроку № 24: — Здравствуй, Акнаш! — Добрый день, Айвика! — Акнаш, я приглашаю тебя послезавтра на свой праздник. — Какой праздник отмечаешь, Айвика? — Послезавтра у меня день рождения. — Поздравляю тебя, Айвика! — Заранее не поздравляют, Акнаш. Я тебя приглашаю в гости. Придёшь и поздравишь. — Спасибо за приглашение. А во сколько прийти? — В шесть часов вечера. Ты тогда свободен? — Если опоздаю на полчаса, ничего? — Полчаса ничего. Но не задерживайся дольше. — Нет, в шесть тридцать буду обязательно. А какой подарок купить? — Акнаш, такое не спрашивают у виновника праздника. — Извини, Айвика, я думал, может, ты что-то хотела приобрести. — Любой подарок подойдёт. Только ты приходи с уважением. — Я приду. А ещё кто придёт на твой день рождения? — Придут папа-мама, старший брат и младший брат. — А будут коллеги по работе? — Нет, коллег по работе не будет. — Почему их не приглашаешь? — С коллегами хочу отметить завтра на работе. — Значит, и их ты не оставишь в стороне? — Нет, коллег по работе нельзя забывать. — Ещё раз спасибо, Айвика, за приглашение на свой день рождения! — Я тебя буду ждать, Акнаш! — Спасибо, я приду. До встречи послезавтра у тебя, Айвика! — Салам лийже, Акнаш! — Поро кече, Айвика! — Акнаш, мый тыйым кумышто шке пайремышкем ӱжам. — Могай пайремым ыштет вара, Айвика? — Кумышто мыйын шочмо кечем. — Саламлем тыйым, Айвика! — Акнаш, ончылгоч огыт саламле. Мый тыйым унала ӱжам. Миетат, саламлет. — Тау ӱжметлан. А мыняр шагатлан мияш? — Куд шагат кастене. Тый тунам ярсет? — Иктаж пел шагатлан вараш кодам гын, нимат огыл? — Пел шагатлан нимат огыл. Но утларакше ит кучалт. — Огым, кудытат пелылан миен шуамак. А могай пӧлекым налаш? — Акнаш, тыгайым пайрем оза деч огыт йод. — Нелеш ит нал, Айвика, ала иктаж-мом шонен коштмет уло, шонышым. — Кеч-могай пӧлекат йӧра. Лачак тый пагален тол. — Мый мием. А эше кӧмыт шочмо кечышкет лийыт? — Ачам-авам, изам-шольым толыт. — Пашам пырля ыштыше йолташет-влак лийыт? — Уке, пашам пырля ыштыше йолташем-влак огыт лий. — А молан нуным от ӱж? — Паша йолташ-влак дене эрлашыжым пашаште изишак палемдаш шонем. — Тугеже нунымат ӧрдыжеш от кодо? — Уке, паша йолташ-влакым мондаш ок лий. — Шочмо кечышкет ӱжметлан, Айвика, эше ик гана тау! — Мый тыйым вучаш тӱҥалам, Акнаш! — Тау, мый мием. Кумышто мӧҥгыштет вашлиймешке, Айвика! Играли: Айвика – Марина Воронцова, Акнаш – Акпарс Иванов.

12+
3 просмотра
7 лет назад
12+
3 просмотра
7 лет назад

«Электронные курсы по изучению марийского языка»: http://mari-lab.ru/index.php?title=Электронные_курсы Диалог к уроку № 24: — Здравствуй, Акнаш! — Добрый день, Айвика! — Акнаш, я приглашаю тебя послезавтра на свой праздник. — Какой праздник отмечаешь, Айвика? — Послезавтра у меня день рождения. — Поздравляю тебя, Айвика! — Заранее не поздравляют, Акнаш. Я тебя приглашаю в гости. Придёшь и поздравишь. — Спасибо за приглашение. А во сколько прийти? — В шесть часов вечера. Ты тогда свободен? — Если опоздаю на полчаса, ничего? — Полчаса ничего. Но не задерживайся дольше. — Нет, в шесть тридцать буду обязательно. А какой подарок купить? — Акнаш, такое не спрашивают у виновника праздника. — Извини, Айвика, я думал, может, ты что-то хотела приобрести. — Любой подарок подойдёт. Только ты приходи с уважением. — Я приду. А ещё кто придёт на твой день рождения? — Придут папа-мама, старший брат и младший брат. — А будут коллеги по работе? — Нет, коллег по работе не будет. — Почему их не приглашаешь? — С коллегами хочу отметить завтра на работе. — Значит, и их ты не оставишь в стороне? — Нет, коллег по работе нельзя забывать. — Ещё раз спасибо, Айвика, за приглашение на свой день рождения! — Я тебя буду ждать, Акнаш! — Спасибо, я приду. До встречи послезавтра у тебя, Айвика! — Салам лийже, Акнаш! — Поро кече, Айвика! — Акнаш, мый тыйым кумышто шке пайремышкем ӱжам. — Могай пайремым ыштет вара, Айвика? — Кумышто мыйын шочмо кечем. — Саламлем тыйым, Айвика! — Акнаш, ончылгоч огыт саламле. Мый тыйым унала ӱжам. Миетат, саламлет. — Тау ӱжметлан. А мыняр шагатлан мияш? — Куд шагат кастене. Тый тунам ярсет? — Иктаж пел шагатлан вараш кодам гын, нимат огыл? — Пел шагатлан нимат огыл. Но утларакше ит кучалт. — Огым, кудытат пелылан миен шуамак. А могай пӧлекым налаш? — Акнаш, тыгайым пайрем оза деч огыт йод. — Нелеш ит нал, Айвика, ала иктаж-мом шонен коштмет уло, шонышым. — Кеч-могай пӧлекат йӧра. Лачак тый пагален тол. — Мый мием. А эше кӧмыт шочмо кечышкет лийыт? — Ачам-авам, изам-шольым толыт. — Пашам пырля ыштыше йолташет-влак лийыт? — Уке, пашам пырля ыштыше йолташем-влак огыт лий. — А молан нуным от ӱж? — Паша йолташ-влак дене эрлашыжым пашаште изишак палемдаш шонем. — Тугеже нунымат ӧрдыжеш от кодо? — Уке, паша йолташ-влакым мондаш ок лий. — Шочмо кечышкет ӱжметлан, Айвика, эше ик гана тау! — Мый тыйым вучаш тӱҥалам, Акнаш! — Тау, мый мием. Кумышто мӧҥгыштет вашлиймешке, Айвика! Играли: Айвика – Марина Воронцова, Акнаш – Акпарс Иванов.

, чтобы оставлять комментарии