Диалог к уроку № 15
«Электронные курсы по изучению марийского языка»: http://mari-lab.ru/index.php?title=Электронные_курсы Диалог к уроку № 15: — Здравствуйте! — Добрый день! — Я хотела бы с Вами познакомиться. — Пожалуйста. Давай друг к дружке обращаться на “ты”. Согласна? — Согласна. Хочу с тобой познакомиться. — Очень хорошо. Меня зовут Ямбика. — Очень приятно. А меня зовут Элика. Ямбика, ты где родилась и выросла? — Я родилась и выросла в Башкортостане. А ты, Элика? — Моя родная земля — Марий Эл. А ты, Ямбика, из какого района? — Я из Мишкинского района. Элика, а твой район какой? — Я с берегов Волги Марий Эл. Ты была раньше в Марий Эл? — Нет, в Марий Эл раньше не была. — Значит, ты здесь первый раз? — Да, здесь я первый раз. — Как тебе наш край? Нравится? — Очень красивый край. Народ добрый. А ты была в Башкортостане? — Ни разу не была. Но очень хочется съездить и увидеть. — В таком случае, Элика, я тебя приглашаю к себе в гости. — Спасибо, Ямбика. Я не против твоего приглашения. Но приеду не нынче, а в следующем году. А много марийцев проживает в Башкортостане? — Много. По всему Башкортостану проживает более ста тысяч марийцев. — Я действительно хочу увидеть ваш край, его народ. В следующем год обязательно приеду! Спасибо, Ямбика! — Буду ждать с нетерпением, Элика! — Салам лийже! — Поро лийже! — Тендан ден палыме лийнем ыле. — Пожалуйста. Айда ваш-ваш “тый” манын ойлена. Келшет? — Келшем. Тый денет палыме лийнем. — Пеш йӧра. Мыйын лӱмем Ямбика. — Пеш сай. А мыйын лӱмем — Элика. Ямбика, тый кушто шочын-кушкынат? — Мый Пошкырт кундемыште шочын-кушкынам. А тый, Элика? — Мыйын шочмо мландем — Марий Эл. А тый, Ямбика, могай район гыч улат? — Мый Мишкан район гыч улам. А тыйын районет могай, Элика? — Мый Марий Элын Юлсерже гыч улам. Марий Элыште ондак лийынат? — Уке, Марий Элыште ондак лийын омыл. — Тугеже тыште икымше гана улат? — Туге, мый тыште икымше гана улам. — Кузерак мемнан кундемна? Келша? — Пеш ямле кундем. Калыкшат поро. А тый Пошкырт мландыште лийынат? — Ик ганат лийын омыл. Но миен ужмем пеш шуэш. — Тугеже мый тыйым, Элика, шке декем унала ӱжам. — Тау, Ямбика. Темлыметлан тореш омыл. Но тений огыл, вес ийын мием. А Пошкырт мландыште марий-влак шукын илат мо? — Шукын илат. Пӱтынь Башкортостан мучко шӱдӧ тӱжем утла марий еҥ илат. — Тендан кундемдам, тусо калыкым чынакак ужмем шуэш. Вес ийын унала миемак! Тау, Ямбика! — Пагален вучаш тӱҥалам, Элика! Играли: Элика — Светлана Александрова, Ямбика — Марина Воронцова.
«Электронные курсы по изучению марийского языка»: http://mari-lab.ru/index.php?title=Электронные_курсы Диалог к уроку № 15: — Здравствуйте! — Добрый день! — Я хотела бы с Вами познакомиться. — Пожалуйста. Давай друг к дружке обращаться на “ты”. Согласна? — Согласна. Хочу с тобой познакомиться. — Очень хорошо. Меня зовут Ямбика. — Очень приятно. А меня зовут Элика. Ямбика, ты где родилась и выросла? — Я родилась и выросла в Башкортостане. А ты, Элика? — Моя родная земля — Марий Эл. А ты, Ямбика, из какого района? — Я из Мишкинского района. Элика, а твой район какой? — Я с берегов Волги Марий Эл. Ты была раньше в Марий Эл? — Нет, в Марий Эл раньше не была. — Значит, ты здесь первый раз? — Да, здесь я первый раз. — Как тебе наш край? Нравится? — Очень красивый край. Народ добрый. А ты была в Башкортостане? — Ни разу не была. Но очень хочется съездить и увидеть. — В таком случае, Элика, я тебя приглашаю к себе в гости. — Спасибо, Ямбика. Я не против твоего приглашения. Но приеду не нынче, а в следующем году. А много марийцев проживает в Башкортостане? — Много. По всему Башкортостану проживает более ста тысяч марийцев. — Я действительно хочу увидеть ваш край, его народ. В следующем год обязательно приеду! Спасибо, Ямбика! — Буду ждать с нетерпением, Элика! — Салам лийже! — Поро лийже! — Тендан ден палыме лийнем ыле. — Пожалуйста. Айда ваш-ваш “тый” манын ойлена. Келшет? — Келшем. Тый денет палыме лийнем. — Пеш йӧра. Мыйын лӱмем Ямбика. — Пеш сай. А мыйын лӱмем — Элика. Ямбика, тый кушто шочын-кушкынат? — Мый Пошкырт кундемыште шочын-кушкынам. А тый, Элика? — Мыйын шочмо мландем — Марий Эл. А тый, Ямбика, могай район гыч улат? — Мый Мишкан район гыч улам. А тыйын районет могай, Элика? — Мый Марий Элын Юлсерже гыч улам. Марий Элыште ондак лийынат? — Уке, Марий Элыште ондак лийын омыл. — Тугеже тыште икымше гана улат? — Туге, мый тыште икымше гана улам. — Кузерак мемнан кундемна? Келша? — Пеш ямле кундем. Калыкшат поро. А тый Пошкырт мландыште лийынат? — Ик ганат лийын омыл. Но миен ужмем пеш шуэш. — Тугеже мый тыйым, Элика, шке декем унала ӱжам. — Тау, Ямбика. Темлыметлан тореш омыл. Но тений огыл, вес ийын мием. А Пошкырт мландыште марий-влак шукын илат мо? — Шукын илат. Пӱтынь Башкортостан мучко шӱдӧ тӱжем утла марий еҥ илат. — Тендан кундемдам, тусо калыкым чынакак ужмем шуэш. Вес ийын унала миемак! Тау, Ямбика! — Пагален вучаш тӱҥалам, Элика! Играли: Элика — Светлана Александрова, Ямбика — Марина Воронцова.




