Диалог к уроку № 5
«Электронные курсы по изучению марийского языка»: http://mari-lab.ru/index.php?title=Электронные_курсы Диалог к уроку № 5: — Извините, я Вас заставил ждать, не сердитесь. — Ничего. Я недолго ждала. — На улицах полно машин. С трудом приехал. — А я сейчас больше хожу пешком. — Это очень хорошо. Польза здоровью. — Вы приглашали меня на беседу. О чём хотите побеседовать? — Может быть, сначала пообедаем? Как раз время обеда. — Можно. Куда предлагаете сходить? — Вы не против сходить в кафе “Визит”? — Туда, наверное, далеко. — А куда предлагаете? — Может быть, зайдём в “Тарелку”? — Я там был однажды. Туда лучше ходить вместе с детьми. — В таком случае какое Ваше предложение? — Может, сходим в “Марий сийгудо”? — А это что такое? — Кафе марийской кухни. — Разве в Йошкар-Оле есть и такое? — Есть, и недалеко. — А что готовят из марийских блюд? Подкогыльо есть? — И подкогыльо есть, и блины с маслом испекут и подадут. Есть и другие марийские блюда. — Тогда давай в “Марий сийгудо”! — Идём! Пожелаем друг другу приятного аппетита. — Да: приятного аппетита! — Пошли! — Пошли! — Порылийза, тендам вучыктышым, ида сыре. — Нимат огыл. Мый кужун ыжым вучо. — Уремыште машина пеш шуко. Пыкше тольым. — А мый кызыт утларак йолын коштам. — Тиде пеш сай. Тазалыклан пайдале. — Мутланаш кӱлеш манын ӱжыктенда. Мо нерген мутланынеда ыле? — Ала ондак кочкын лектына? Лачак кечывал жап. — Лиеш. Кушко каяш темледа? — “Визит” кафеш каяш тореш огыдал? — Тушко мӱндыррак лиеш докан. — А кушко темледа? — Ала “Тарелкыш” пурен лектына? — Мый тушто икана лийынам. Тушко утларакше изи йоча дене кошташ сай. — Ну, тугеже гын, могай темлымаш лиеш? — Ала “Марий сийгудыш” каена? — А тидыже мо тыгай? — Марий кочкышым темлыше кафе. — Йошкар-Олаште тыгаят уло мо? — Уло, мӱндырнат огыл. — А марий кочкышыжым мом ямдылат? Подкогыльо уло? — Подкогыльат уло, ӱян мелнамат кӱэшт пукшат. Моло марий чесат уло. — Тугеже гын айда “Марий сийгудыш”! — Каена! Ваш-ваш перкан лийже манына. — Тыге: перкан лийже! — Тарванышна! — Кайышна! Играли: Александр Бирюков, Алина Егошина.
«Электронные курсы по изучению марийского языка»: http://mari-lab.ru/index.php?title=Электронные_курсы Диалог к уроку № 5: — Извините, я Вас заставил ждать, не сердитесь. — Ничего. Я недолго ждала. — На улицах полно машин. С трудом приехал. — А я сейчас больше хожу пешком. — Это очень хорошо. Польза здоровью. — Вы приглашали меня на беседу. О чём хотите побеседовать? — Может быть, сначала пообедаем? Как раз время обеда. — Можно. Куда предлагаете сходить? — Вы не против сходить в кафе “Визит”? — Туда, наверное, далеко. — А куда предлагаете? — Может быть, зайдём в “Тарелку”? — Я там был однажды. Туда лучше ходить вместе с детьми. — В таком случае какое Ваше предложение? — Может, сходим в “Марий сийгудо”? — А это что такое? — Кафе марийской кухни. — Разве в Йошкар-Оле есть и такое? — Есть, и недалеко. — А что готовят из марийских блюд? Подкогыльо есть? — И подкогыльо есть, и блины с маслом испекут и подадут. Есть и другие марийские блюда. — Тогда давай в “Марий сийгудо”! — Идём! Пожелаем друг другу приятного аппетита. — Да: приятного аппетита! — Пошли! — Пошли! — Порылийза, тендам вучыктышым, ида сыре. — Нимат огыл. Мый кужун ыжым вучо. — Уремыште машина пеш шуко. Пыкше тольым. — А мый кызыт утларак йолын коштам. — Тиде пеш сай. Тазалыклан пайдале. — Мутланаш кӱлеш манын ӱжыктенда. Мо нерген мутланынеда ыле? — Ала ондак кочкын лектына? Лачак кечывал жап. — Лиеш. Кушко каяш темледа? — “Визит” кафеш каяш тореш огыдал? — Тушко мӱндыррак лиеш докан. — А кушко темледа? — Ала “Тарелкыш” пурен лектына? — Мый тушто икана лийынам. Тушко утларакше изи йоча дене кошташ сай. — Ну, тугеже гын, могай темлымаш лиеш? — Ала “Марий сийгудыш” каена? — А тидыже мо тыгай? — Марий кочкышым темлыше кафе. — Йошкар-Олаште тыгаят уло мо? — Уло, мӱндырнат огыл. — А марий кочкышыжым мом ямдылат? Подкогыльо уло? — Подкогыльат уло, ӱян мелнамат кӱэшт пукшат. Моло марий чесат уло. — Тугеже гын айда “Марий сийгудыш”! — Каена! Ваш-ваш перкан лийже манына. — Тыге: перкан лийже! — Тарванышна! — Кайышна! Играли: Александр Бирюков, Алина Егошина.




