Диалог к уроку № 19

«Электронные курсы по изучению марийского языка»: http://mari-lab.ru/index.php?title=Электронные_курсы Диалог к уроку № 19: — Пожалуйста, объясните мне, что здесь написано? — Здесь написано “Сай пӧлек”. А Вы не понимаете по-марийски? — Нет, я по-марийски понимаю не очень хорошо. — Значит, Ваш родной язык не марийский? — Мой родной язык — удмуртский. — Но Вы же умеете говорить по-марийски. — Нет, я плохо говорю по-марийски. — А у Вас есть желание научиться марийскому языку? — У меня есть желание научиться марийскому языку. — Где Вы сейчас проживаете? — Я с рождения живу в Удмуртии. — Вы учитесь или работаете? — Я учусь в университете. — На котором курсе университета вы учитесь? — Я окончила четвёртый курс. — Летом в Йошкар-Оле работает школа обучения марийскому языку. Приезжайте туда. — Я тоже слышала об этой школе. Она открывается и нынче? — Да, эта школа открывается и нынче. — А где она действует? — Эта школа действует при Марийском государственном университете. — Кто там учит марийскому языку? — Марийскому языку там учат марийские научные сотрудники. — Кто туда собирается? — Туда собираются те, кто не знает марийского языка, но кто хочет знать его. Приезжают и из-за рубежа. — Большое спасибо! Я тоже нынче запишусь в эту школу. — Порылийза, мыланем умылтарыза, тыште мом возымо? — Тыште “Сай пӧлек” манын возымо. А те марла огыда умыло? — Уке, мый марла сайынжак ом умыло. — Тугеже шочмо йылмыда марий йылме огыл мо? — Мыйын шочмо йылмем — одо йылме. — Но те марла моштедас. — Уке, мый марла начарын ойлем. — А тунемаш кумылда уло мо? — Марий йылмым тунемаш кумылем уло. — Шкеже кызыт кушто иледа? — Мый шочмем годсек Одо мландыште илем. — Те тунемыда але пашам ыштеда? — Мый университетыште тунемам. — Университетын могай курсыштыжо тунемыда? — Мый нылымше курсым тунем пытаренам. — Кеҥежым Йошкар-Олаште марий йылмым тунемме школ пашам ышта. Тушко толза. — Тиде школ нерген мыят колынам. Тудо теният почылтеш мо? — Туге, тудо теният почылтеш. — А кушто тудо пашам ышта? — Тиде школ Марий кугыжаныш университет пелен пашам ышта. — Кӧ тушто марий йылмым туныкта? — Марий йылмым тушто университетын марий шанчыеҥже-влак туныктат. — Кӧмыт тушко чумыргат? — Тушко марий йылмым палыдыме, но тудым палаш шонышо еҥ-влак чумыргат. Вес элла гычат толыт. — Кугу тау! Мыят тений ты школыш сералтам. Играли: Марина Воронцова, Акпарс Иванов.

12+
14 просмотров
7 лет назад
12+
14 просмотров
7 лет назад

«Электронные курсы по изучению марийского языка»: http://mari-lab.ru/index.php?title=Электронные_курсы Диалог к уроку № 19: — Пожалуйста, объясните мне, что здесь написано? — Здесь написано “Сай пӧлек”. А Вы не понимаете по-марийски? — Нет, я по-марийски понимаю не очень хорошо. — Значит, Ваш родной язык не марийский? — Мой родной язык — удмуртский. — Но Вы же умеете говорить по-марийски. — Нет, я плохо говорю по-марийски. — А у Вас есть желание научиться марийскому языку? — У меня есть желание научиться марийскому языку. — Где Вы сейчас проживаете? — Я с рождения живу в Удмуртии. — Вы учитесь или работаете? — Я учусь в университете. — На котором курсе университета вы учитесь? — Я окончила четвёртый курс. — Летом в Йошкар-Оле работает школа обучения марийскому языку. Приезжайте туда. — Я тоже слышала об этой школе. Она открывается и нынче? — Да, эта школа открывается и нынче. — А где она действует? — Эта школа действует при Марийском государственном университете. — Кто там учит марийскому языку? — Марийскому языку там учат марийские научные сотрудники. — Кто туда собирается? — Туда собираются те, кто не знает марийского языка, но кто хочет знать его. Приезжают и из-за рубежа. — Большое спасибо! Я тоже нынче запишусь в эту школу. — Порылийза, мыланем умылтарыза, тыште мом возымо? — Тыште “Сай пӧлек” манын возымо. А те марла огыда умыло? — Уке, мый марла сайынжак ом умыло. — Тугеже шочмо йылмыда марий йылме огыл мо? — Мыйын шочмо йылмем — одо йылме. — Но те марла моштедас. — Уке, мый марла начарын ойлем. — А тунемаш кумылда уло мо? — Марий йылмым тунемаш кумылем уло. — Шкеже кызыт кушто иледа? — Мый шочмем годсек Одо мландыште илем. — Те тунемыда але пашам ыштеда? — Мый университетыште тунемам. — Университетын могай курсыштыжо тунемыда? — Мый нылымше курсым тунем пытаренам. — Кеҥежым Йошкар-Олаште марий йылмым тунемме школ пашам ышта. Тушко толза. — Тиде школ нерген мыят колынам. Тудо теният почылтеш мо? — Туге, тудо теният почылтеш. — А кушто тудо пашам ышта? — Тиде школ Марий кугыжаныш университет пелен пашам ышта. — Кӧ тушто марий йылмым туныкта? — Марий йылмым тушто университетын марий шанчыеҥже-влак туныктат. — Кӧмыт тушко чумыргат? — Тушко марий йылмым палыдыме, но тудым палаш шонышо еҥ-влак чумыргат. Вес элла гычат толыт. — Кугу тау! Мыят тений ты школыш сералтам. Играли: Марина Воронцова, Акпарс Иванов.

, чтобы оставлять комментарии