Диалог к уроку № 8

«Электронные курсы по изучению марийского языка»: http://mari-lab.ru/index.php?title=Электронные_курсы Диалог к уроку № 8: — Добрый день! — Здравствуйте! — Извините, запамятовал, какой сегодня день? — Сегодня двенадцатое сентября. — Очень хорошо. А какой день недели? — Среда. — Ещё раз спасибо. Через неделю у меня день рождения. — Поздравляю!! Сколько лет вам исполнится? — Мне будет сорок лет. — Очень хорошо! — Небольшой юбилей. — Я согласна с Вами. А Вы в семье один? — Я не один, у меня есть брат-близнец. — Это очень хорошо! Вы оба семейные? — Да, мы оба семейные. Что интересно — наши жёны также сёстры-близняшки. — Я Вас поздравляю! — Спасибо! — А дети у вас есть? — Есть. У меня — сын, а у брата — дочь. — Сколько им лет? — Им исполнилось семь лет. — Значит, нынешней осенью в школу пошли? — Верно, с первого сентября начали учиться в школе. — А в какой школе? — Мой сын учится в школе номер два. — А дочка Вашего брата? — Дочка брата пошла учиться в школу номер десять. — Очень хорошо! Мой сын тоже там учится. Он ходит в четвёртый класс. — Очень хорошо! Спасибо за беседу! До свидания! — Спасибо! До свидания! — Поро кече лийже! — Салам лийже! — Нелеш ида нал, монден кудалтенам, могай таче кече? — Таче латкокымшо сентябрь. — Пеш сай. А арнягечыже могай? — Вӱргече. — Эше ик гана тау. Арня гычын — мыйын шочмо кечем. — Саламлем! Мыняр ияш лийыда? — Нылле ийым темем. — Пеш сай! — Изирак лӱмгече. — Ойда дене келшем. А те ешыштыда шкетын улыда мо? — Мый шкетын омыл, мыйын йыгыр шольым уло. — Пеш сай! Коктынат ешан улыда мо? — Туге. Коктынат ешан улына. Мо оҥайже — пелашнат йыгыр ака-шӱжар улыт. — Саламлем тендам! — Тау! — А икшывыда уло? — Уло. Мыйын — эрге, а шольымын — ӱдыр. — Нуно мыняр ияш улыт? — Нуно шым ийым теменыт. — Тугеже тений школыш каеныт? — Туге, икымше сентябрь гычын школышто тунемаш тӱҥалыныт. — А могай школышто? — Эргым кокымшо номеран школышто тунемеш. — А шольыдан ӱдыржӧ? — А шольымын ӱдыржӧ луымшо номеран школышко тунемаш каен. — Пешак сай. Мыйынат эргым тушто тунемеш. Нылымше классыш коштеш. — Пешак сай. Тау мутланымыланда! Чеверын! — Тау! Чеверын! Играли: Марина Почтенева, Сергей Данилов.

12+
7 лет назад
12+
7 лет назад

«Электронные курсы по изучению марийского языка»: http://mari-lab.ru/index.php?title=Электронные_курсы Диалог к уроку № 8: — Добрый день! — Здравствуйте! — Извините, запамятовал, какой сегодня день? — Сегодня двенадцатое сентября. — Очень хорошо. А какой день недели? — Среда. — Ещё раз спасибо. Через неделю у меня день рождения. — Поздравляю!! Сколько лет вам исполнится? — Мне будет сорок лет. — Очень хорошо! — Небольшой юбилей. — Я согласна с Вами. А Вы в семье один? — Я не один, у меня есть брат-близнец. — Это очень хорошо! Вы оба семейные? — Да, мы оба семейные. Что интересно — наши жёны также сёстры-близняшки. — Я Вас поздравляю! — Спасибо! — А дети у вас есть? — Есть. У меня — сын, а у брата — дочь. — Сколько им лет? — Им исполнилось семь лет. — Значит, нынешней осенью в школу пошли? — Верно, с первого сентября начали учиться в школе. — А в какой школе? — Мой сын учится в школе номер два. — А дочка Вашего брата? — Дочка брата пошла учиться в школу номер десять. — Очень хорошо! Мой сын тоже там учится. Он ходит в четвёртый класс. — Очень хорошо! Спасибо за беседу! До свидания! — Спасибо! До свидания! — Поро кече лийже! — Салам лийже! — Нелеш ида нал, монден кудалтенам, могай таче кече? — Таче латкокымшо сентябрь. — Пеш сай. А арнягечыже могай? — Вӱргече. — Эше ик гана тау. Арня гычын — мыйын шочмо кечем. — Саламлем! Мыняр ияш лийыда? — Нылле ийым темем. — Пеш сай! — Изирак лӱмгече. — Ойда дене келшем. А те ешыштыда шкетын улыда мо? — Мый шкетын омыл, мыйын йыгыр шольым уло. — Пеш сай! Коктынат ешан улыда мо? — Туге. Коктынат ешан улына. Мо оҥайже — пелашнат йыгыр ака-шӱжар улыт. — Саламлем тендам! — Тау! — А икшывыда уло? — Уло. Мыйын — эрге, а шольымын — ӱдыр. — Нуно мыняр ияш улыт? — Нуно шым ийым теменыт. — Тугеже тений школыш каеныт? — Туге, икымше сентябрь гычын школышто тунемаш тӱҥалыныт. — А могай школышто? — Эргым кокымшо номеран школышто тунемеш. — А шольыдан ӱдыржӧ? — А шольымын ӱдыржӧ луымшо номеран школышко тунемаш каен. — Пешак сай. Мыйынат эргым тушто тунемеш. Нылымше классыш коштеш. — Пешак сай. Тау мутланымыланда! Чеверын! — Тау! Чеверын! Играли: Марина Почтенева, Сергей Данилов.

, чтобы оставлять комментарии