Диалог к уроку № 11
«Электронные курсы по изучению марийского языка»: http://mari-lab.ru/index.php?title=Электронные_курсы Диалог к уроку № 11: — Кого я вижу! Доброго дня тебе, Шумат Шуматыч! — Здравствуй, Тоймет Тойметыч! — Я хочу передать тебе привет от одного человека. — А от кого привет? — От Ямета Яметовича. Ты ведь знаешь его? — Очень даже знаю. Раньше мы вместе работали. Где ты его видел? — Я его встретил в музее. — В каком музее? В музее имени Евсеева? — Нет, в городском музее. Мы с ним на одном мероприятии, на одном собрании вместе оказались. — Понял. Спасибо, что передал от него привет! — А Шумат Шуматыч, я его сегодня ещё раз увижу. Может, и от тебя передать ему привет? — Конечно, передай и от меня привет! Тоймет Тойметыч, а городской музей большой? — Городской музей? Шумат Шуматыч, ты никогда там не бывал? — Нет, ни разу не был. — Музей города не очень большой, но — богат. — А что там хранят, на что можно посмотреть? — Там демонстрируется прошлая и сегодняшняя жизнь нашего города. — Я так понимаю: там много экспонатов? — Да, там очень много экспонатов. — А кто их собирал? — Их собирали научные сотрудники музея. — Наверное, помогали и из других учреждений? — Ну, разумеется. Историки, археологи предоставили туда немало экспонатов. — Значит, там есть хорошие условия пополнить знания о нашем городе? — Совершенно верно. Есть все условия. — В таком случае, я туда отправлюсь в эти дни! — Поступишь очень хорошо, Шумат Шуматыч! Пока! До свидания! — До свидания! — Кӧм ужам! Поро кечет лийже, Шумат Шуматыч! — Эсен лийже, Тоймет Тойметыч! — Мый тылат ик еҥ деч саламым ойлынем. — А кӧ деч саламже? — Ямет Яметыч деч. Палет вет тудым? — Пеш палем. Ожно иквереш пашам ыштенна. Кушто тудым ужыч? — Мый тудым тоштерыште вашлийым. — Могай тоштерыште? Евсеев лӱмеш тоштерыште мо? — Уке, оласе тоштерыште. Ме туддене ик мероприятийыш, ик погынымашышке пырля логалын улына. — Умылышым. Саламым кондыметлан тау! — А Шумат Шуматыч, мый тудым таче эше ужам. Ала тудланат тый дечет саламым каласаш? — Мутат уке, мый дечемат саламым каласе! Тоймет Тойметыч, а оласе тоштер кугу мо? — Оласе тоштер? Шумат Шуматыч, тый тушто иканат лийын отыл мо? — Уке, ик ганат лийын омыл. — Оласе тоштер пеш кугужак огыл, но — поян. — А мом аралат? Мом ончаш лиеш? — Тушто оланан эртыше илышыже, тачысе илыш сӱретше ончыкталтеш. — Мый тыге умылем: экспонат тушто шуко уло? — Туге, экспонат тушто пеш шуко. — А нуным кӧ поген? — Нуным тоштерын шанче пашаеҥже-влак погеныт. — Моло тӧнежла гычат погаш полшеныт, очыни? — Ну, мутат уке. Историк-влак, археолог-влак тушко ятыр экспонатым пуэныт. — Олана нерген шинчымашым ешараш тугеже сай йӧн уло? — Пешак чын. Чыла йӧн уло. — Тугеже мый тиде кечылаштак тушко миен толам. — Моткоч чын ыштет, Шумат Шуматыч! Кызытеш чеверын! — Чеверын! Играли: Шумат Шуматыч – Иван Смирнов, Тоймет Тойметыч – Геннадий Сабанцев.
«Электронные курсы по изучению марийского языка»: http://mari-lab.ru/index.php?title=Электронные_курсы Диалог к уроку № 11: — Кого я вижу! Доброго дня тебе, Шумат Шуматыч! — Здравствуй, Тоймет Тойметыч! — Я хочу передать тебе привет от одного человека. — А от кого привет? — От Ямета Яметовича. Ты ведь знаешь его? — Очень даже знаю. Раньше мы вместе работали. Где ты его видел? — Я его встретил в музее. — В каком музее? В музее имени Евсеева? — Нет, в городском музее. Мы с ним на одном мероприятии, на одном собрании вместе оказались. — Понял. Спасибо, что передал от него привет! — А Шумат Шуматыч, я его сегодня ещё раз увижу. Может, и от тебя передать ему привет? — Конечно, передай и от меня привет! Тоймет Тойметыч, а городской музей большой? — Городской музей? Шумат Шуматыч, ты никогда там не бывал? — Нет, ни разу не был. — Музей города не очень большой, но — богат. — А что там хранят, на что можно посмотреть? — Там демонстрируется прошлая и сегодняшняя жизнь нашего города. — Я так понимаю: там много экспонатов? — Да, там очень много экспонатов. — А кто их собирал? — Их собирали научные сотрудники музея. — Наверное, помогали и из других учреждений? — Ну, разумеется. Историки, археологи предоставили туда немало экспонатов. — Значит, там есть хорошие условия пополнить знания о нашем городе? — Совершенно верно. Есть все условия. — В таком случае, я туда отправлюсь в эти дни! — Поступишь очень хорошо, Шумат Шуматыч! Пока! До свидания! — До свидания! — Кӧм ужам! Поро кечет лийже, Шумат Шуматыч! — Эсен лийже, Тоймет Тойметыч! — Мый тылат ик еҥ деч саламым ойлынем. — А кӧ деч саламже? — Ямет Яметыч деч. Палет вет тудым? — Пеш палем. Ожно иквереш пашам ыштенна. Кушто тудым ужыч? — Мый тудым тоштерыште вашлийым. — Могай тоштерыште? Евсеев лӱмеш тоштерыште мо? — Уке, оласе тоштерыште. Ме туддене ик мероприятийыш, ик погынымашышке пырля логалын улына. — Умылышым. Саламым кондыметлан тау! — А Шумат Шуматыч, мый тудым таче эше ужам. Ала тудланат тый дечет саламым каласаш? — Мутат уке, мый дечемат саламым каласе! Тоймет Тойметыч, а оласе тоштер кугу мо? — Оласе тоштер? Шумат Шуматыч, тый тушто иканат лийын отыл мо? — Уке, ик ганат лийын омыл. — Оласе тоштер пеш кугужак огыл, но — поян. — А мом аралат? Мом ончаш лиеш? — Тушто оланан эртыше илышыже, тачысе илыш сӱретше ончыкталтеш. — Мый тыге умылем: экспонат тушто шуко уло? — Туге, экспонат тушто пеш шуко. — А нуным кӧ поген? — Нуным тоштерын шанче пашаеҥже-влак погеныт. — Моло тӧнежла гычат погаш полшеныт, очыни? — Ну, мутат уке. Историк-влак, археолог-влак тушко ятыр экспонатым пуэныт. — Олана нерген шинчымашым ешараш тугеже сай йӧн уло? — Пешак чын. Чыла йӧн уло. — Тугеже мый тиде кечылаштак тушко миен толам. — Моткоч чын ыштет, Шумат Шуматыч! Кызытеш чеверын! — Чеверын! Играли: Шумат Шуматыч – Иван Смирнов, Тоймет Тойметыч – Геннадий Сабанцев.




