Диалог к уроку № 20

«Электронные курсы по изучению марийского языка»: http://mari-lab.ru/index.php?title=Электронные_курсы Диалог к уроку № 20: — Добрый день! — Здравствуйте! — Вы сегодня особенно красивы. — Большое спасибо! Вы тоже неплохо выглядите. — И Вам спасибо. Сегодня погода прекрасная, поэтому и мы красивы. — Ведь лето. — Лето — ваше любимое время года? — Да, я люблю лето. — Чем привлекает вас лето? — Летом у меня день рождения, а ещё летом всё кругом зеленеет, хорошеет, цветёт. — Это так. — А Вы не любите лето? — Лето мне тоже нравится, но я более всего люблю осень. — Осень? Сыро, грязно. Вам нравится такая погода? — Нет, я люблю “золотую осень”. Когда природа желтеет, багрянеет, золотится. — Такая осень и мне нравится. Такое время ещё называют “бабье лето”. А осенью я ещё люблю собирать грибы. — Я тоже хожу собирать грибы. — А какие грибы любите? — Грузди, белоголовики, рыжики... Словом, люблю все вкусные грибы. — А вам нравятся зима и весна? — Зима и лето мне тоже нравятся. Зимой часто выхожу в лес на лыжах. — На лыжах мы тоже всей семьёй ходим. А весна Вам чем нравится? — Тогда природа снова возрождается, оживает. Это поднимает настроение. — Да! Я с Вами полностью согласна! — Поро кече лийже! — Салам лийже! — Те таче утларак моторын койыда! — Кугу тау! Теат уданжак огыл койыда. — Тыландат тау. Игече таче сылне, сандене меат сылнын койына. — Кеҥеж вет. — Кеҥеж тендан йӧратыме пагытда мо? — Туге, мый кеҥежым йӧратем. — Кеҥеж мо дене кумылдам савыра? — Кеҥежым мыйын шочмо кечем, адакшым кеҥежым чылажат пеледеш, тӱзлана, ужарга. — Тидыже тыгак. — А те кеҥежым огыда йӧрате мо? — Кеҥеж мыланемат келша, но мый утларакшым шыжым йӧратем. — Шыжым? Ночко, лавыран. Тыгай игече тыланда келша мо? — Уке, мый “шӧртньӧ шыжым” йӧратем. Кунам пӱртӱс оралга, чеверга, шӧртнялга. — Тыгай шыжыже мыланемат келша. Тыгай пагытым эше “куван кеҥеж” маныт. А мый шыжым эше поҥгым погаш йӧратем. — Поҥгым мыят погаш коштам. — А могай поҥгым йӧратеда? — Курезым, ошвоҥгым, рыжыкым, пундыштӱҥвоҥгым ... Икманаш, чыла тамле поҥгым йӧратем. — А теле ден шошо тыланда келшат? — Теле ден шошат мыланем келшат. Телым чӱчкыдынак ече дене чодырашке лектын коштам. — Ече дене меат уло ешге коштына. А шошо мо дене тыланда келша? — Тунам вет пӱртӱс уэш ылыжеш, илана. Тидыжак кумылым нӧлта. — Туге! Мутда дене мый тӱрыснек келшем! Играли: Марина Почтенева, Сергей Данилов.

12+
2 просмотра
7 лет назад
12+
2 просмотра
7 лет назад

«Электронные курсы по изучению марийского языка»: http://mari-lab.ru/index.php?title=Электронные_курсы Диалог к уроку № 20: — Добрый день! — Здравствуйте! — Вы сегодня особенно красивы. — Большое спасибо! Вы тоже неплохо выглядите. — И Вам спасибо. Сегодня погода прекрасная, поэтому и мы красивы. — Ведь лето. — Лето — ваше любимое время года? — Да, я люблю лето. — Чем привлекает вас лето? — Летом у меня день рождения, а ещё летом всё кругом зеленеет, хорошеет, цветёт. — Это так. — А Вы не любите лето? — Лето мне тоже нравится, но я более всего люблю осень. — Осень? Сыро, грязно. Вам нравится такая погода? — Нет, я люблю “золотую осень”. Когда природа желтеет, багрянеет, золотится. — Такая осень и мне нравится. Такое время ещё называют “бабье лето”. А осенью я ещё люблю собирать грибы. — Я тоже хожу собирать грибы. — А какие грибы любите? — Грузди, белоголовики, рыжики... Словом, люблю все вкусные грибы. — А вам нравятся зима и весна? — Зима и лето мне тоже нравятся. Зимой часто выхожу в лес на лыжах. — На лыжах мы тоже всей семьёй ходим. А весна Вам чем нравится? — Тогда природа снова возрождается, оживает. Это поднимает настроение. — Да! Я с Вами полностью согласна! — Поро кече лийже! — Салам лийже! — Те таче утларак моторын койыда! — Кугу тау! Теат уданжак огыл койыда. — Тыландат тау. Игече таче сылне, сандене меат сылнын койына. — Кеҥеж вет. — Кеҥеж тендан йӧратыме пагытда мо? — Туге, мый кеҥежым йӧратем. — Кеҥеж мо дене кумылдам савыра? — Кеҥежым мыйын шочмо кечем, адакшым кеҥежым чылажат пеледеш, тӱзлана, ужарга. — Тидыже тыгак. — А те кеҥежым огыда йӧрате мо? — Кеҥеж мыланемат келша, но мый утларакшым шыжым йӧратем. — Шыжым? Ночко, лавыран. Тыгай игече тыланда келша мо? — Уке, мый “шӧртньӧ шыжым” йӧратем. Кунам пӱртӱс оралга, чеверга, шӧртнялга. — Тыгай шыжыже мыланемат келша. Тыгай пагытым эше “куван кеҥеж” маныт. А мый шыжым эше поҥгым погаш йӧратем. — Поҥгым мыят погаш коштам. — А могай поҥгым йӧратеда? — Курезым, ошвоҥгым, рыжыкым, пундыштӱҥвоҥгым ... Икманаш, чыла тамле поҥгым йӧратем. — А теле ден шошо тыланда келшат? — Теле ден шошат мыланем келшат. Телым чӱчкыдынак ече дене чодырашке лектын коштам. — Ече дене меат уло ешге коштына. А шошо мо дене тыланда келша? — Тунам вет пӱртӱс уэш ылыжеш, илана. Тидыжак кумылым нӧлта. — Туге! Мутда дене мый тӱрыснек келшем! Играли: Марина Почтенева, Сергей Данилов.

, чтобы оставлять комментарии