Диалог к уроку № 22

«Электронные курсы по изучению марийского языка»: http://mari-lab.ru/index.php?title=Электронные_курсы Диалог к уроку № 22: — Доброго дня! Можно зайти к Вам в огород? — Здравствуйте! Конечно, можно — проходите. — Пусть Ваша работа спорится! — Спасибо на добром слове! — Может быть, я чем-нибудь смогу помочь Вам? — Спасибо, не надо. В саду сейчас большой работы нет. — Вижу, ваш огород не маленький. Какова его площадь? — Площадь нашего огорода восемь соток. — И дом построили? — Да, очень хорошо отдохнуть в нём после усталости. — Построили из готового сруба? — Нет. Нам дали участок с деревьями. Дом построили из брёвен после выкорчеванных деревьев. — У Вас много грядок, плодовых деревьев и кустарников. — Мы любим свежие плоды и ягоды со своего огорода. — Сейчас Вы поливаете овощные грядки? — Да. Поливаю огурцы, помидоры, капусту, морковь, свёклу. Часто поливаю клубнику. — Лук не поливаете? — Сейчас не надо поливать лук. — Какие плодовые деревья вы выращиваете? — Есть яблони, слива, вишня. Из кустарников выращиваем смородину, малину. — Дают хороший урожай? — Урожай нас очень радует. — Вы возите продавать на рынок? — Нет, всем пользуемся сами, раздаём родственникам. — В таком случае пусть всё в вашем огороде даёт хороший урожай! — Спасибо! — Поро кече! Сад-пакчашкыда пураш лиеш? — Салам лийже! Мутат уке, лиеш — эртыза. — Пашада ушныжо! — Поро шомакланда тау! — Ала мый иктаж-мо дене тыланда полшен кертам? — Тау, огеш кӱл. Садыште кызыт кугу пашаже уке. — Ужам, тендан пакчада изижак огыл. Кумдыкшо могай? — Пакчанан кумдыкшо кандаш сотык. — Пӧртымат чоҥен улыда аман? — Туге, ярныме годым пурен каналташ пеш сай. — Ямде пура дене чоҥен улыда мо? — Уке. Мыланна пушеҥган мландым пуэныт. Куклымо пушеҥге пырня дене чоҥымо. — Йыраҥдат, емыж пушеҥге ден вондердат шукак веле. — Ме шкенан пакча гычын свежа емыж-саскам йӧратена. — Кызыт пакчашке вӱдым шаведа мо? — Туге. Киярыш, помидор, ковышташ, кешырыш, йошкарушменыш, кешырыш вӱдым шавем. Мӧрым чӱчкыдын вӱдыжтарем. — Шоганышке вӱдым огыда шаве мо? — Шоганыш кызыт вӱдым шавыме ок кӱл. — Емыж-саскам мом ончен куштеда? — Олма, сливе, чие (вишне) уло. Вондер гыч шоптырвондым, эҥыжвондым куштена. — Сай саскам пуат вара? — Лектышышт пешак куандарат. — Пазарыш ужалаш луктыда мо? — Уке, чыла шкаланнак кучылтына, родо-тукымланнат пуэдена. — Тугеже пакчаштыда чылажат умен кушшо, тӱвыргыжӧ! — Тау! Играли: Елена Мочалова, Светлана Филиппова.

12+
1 просмотр
7 лет назад
12+
1 просмотр
7 лет назад

«Электронные курсы по изучению марийского языка»: http://mari-lab.ru/index.php?title=Электронные_курсы Диалог к уроку № 22: — Доброго дня! Можно зайти к Вам в огород? — Здравствуйте! Конечно, можно — проходите. — Пусть Ваша работа спорится! — Спасибо на добром слове! — Может быть, я чем-нибудь смогу помочь Вам? — Спасибо, не надо. В саду сейчас большой работы нет. — Вижу, ваш огород не маленький. Какова его площадь? — Площадь нашего огорода восемь соток. — И дом построили? — Да, очень хорошо отдохнуть в нём после усталости. — Построили из готового сруба? — Нет. Нам дали участок с деревьями. Дом построили из брёвен после выкорчеванных деревьев. — У Вас много грядок, плодовых деревьев и кустарников. — Мы любим свежие плоды и ягоды со своего огорода. — Сейчас Вы поливаете овощные грядки? — Да. Поливаю огурцы, помидоры, капусту, морковь, свёклу. Часто поливаю клубнику. — Лук не поливаете? — Сейчас не надо поливать лук. — Какие плодовые деревья вы выращиваете? — Есть яблони, слива, вишня. Из кустарников выращиваем смородину, малину. — Дают хороший урожай? — Урожай нас очень радует. — Вы возите продавать на рынок? — Нет, всем пользуемся сами, раздаём родственникам. — В таком случае пусть всё в вашем огороде даёт хороший урожай! — Спасибо! — Поро кече! Сад-пакчашкыда пураш лиеш? — Салам лийже! Мутат уке, лиеш — эртыза. — Пашада ушныжо! — Поро шомакланда тау! — Ала мый иктаж-мо дене тыланда полшен кертам? — Тау, огеш кӱл. Садыште кызыт кугу пашаже уке. — Ужам, тендан пакчада изижак огыл. Кумдыкшо могай? — Пакчанан кумдыкшо кандаш сотык. — Пӧртымат чоҥен улыда аман? — Туге, ярныме годым пурен каналташ пеш сай. — Ямде пура дене чоҥен улыда мо? — Уке. Мыланна пушеҥган мландым пуэныт. Куклымо пушеҥге пырня дене чоҥымо. — Йыраҥдат, емыж пушеҥге ден вондердат шукак веле. — Ме шкенан пакча гычын свежа емыж-саскам йӧратена. — Кызыт пакчашке вӱдым шаведа мо? — Туге. Киярыш, помидор, ковышташ, кешырыш, йошкарушменыш, кешырыш вӱдым шавем. Мӧрым чӱчкыдын вӱдыжтарем. — Шоганышке вӱдым огыда шаве мо? — Шоганыш кызыт вӱдым шавыме ок кӱл. — Емыж-саскам мом ончен куштеда? — Олма, сливе, чие (вишне) уло. Вондер гыч шоптырвондым, эҥыжвондым куштена. — Сай саскам пуат вара? — Лектышышт пешак куандарат. — Пазарыш ужалаш луктыда мо? — Уке, чыла шкаланнак кучылтына, родо-тукымланнат пуэдена. — Тугеже пакчаштыда чылажат умен кушшо, тӱвыргыжӧ! — Тау! Играли: Елена Мочалова, Светлана Филиппова.

, чтобы оставлять комментарии