Диалог к уроку № 17
«Электронные курсы по изучению марийского языка»: http://mari-lab.ru/index.php?title=Электронные_курсы Диалог к уроку № 17: — Добрый день, Йынаш! — Добрый день, Акнаш! — Как я вижу, ты умеешь играть на гитаре? — Да, я умею играть на гитаре. — Когда ты научился играть на гитаре? — Научился, когда ещё учился в седьмом классе. — Кто тебя научил играть? — Сначала помог старший брат. — И твой старший брат умеет играть? — Он умеет играть лучше меня. — А потом где ты совершенствовал своё мастерство? — Затем я два года ходил в музыкальную школу. — А там кто тебя учил? — В музыкальной школе меня учил талантливый мастер музыки. — А ты умеешь играть только на гитаре? — Нет, я умею играть на нескольких музыкальных инструментах. — Ещё на каких музыкальных инструментах ты умеешь играть? — Умею играть на баяне, гармони, мандолине и ещё на фортепиано немного. — А ты не поёшь? — Песни петь я очень люблю. — А какие песни нравятся тебе больше всего? — Больше всего мне нравятся эстрадные песни. — А народные песни ты любишь? — Я также люблю слушать и петь красивые народные песни. — Сам ты не сочиняешь песни? — Пока ещё песни не сочиняю. — Но думаешь начинать сочинять? — Да, впредь я думаю сочинять и песни. — Поро кече лийже, Йынаш! — Поро лийже, Акнаш! — Ужамат, тый гитар дене шоктен моштет? — Туге, мый гитар дене шоктен моштем. — Гитар дене кунам шокташ тунемынат? — Эше шымше классышке коштмем годымак тунемынам. — Кӧ тыйым гитар дене шокташ туныктен? — Эн ончыч изам полшыш. — Изатат шоктен мошта мо? — Тудо мый дечем сайын шокта. — Варажым кушто усталыкетым шуаренат? — Варажым музык школышко кок ий коштынам. — Туштыжо кӧ тыйым туныктен? — Музык школышто мыйым уста семмастар туныктен. — А тый гитар дене веле шоктен моштет мо? — Уке, мый икмыняр семӱзгар дене шоктен моштем. — Эше могай семӱзгар дене шоктен моштет? — Баян, гармонь, мандолине да фортепиано дене эше изиш шоктен моштем. — А мурым мурымашет уке? — Мурым мураш мый моткоч йӧратем. — Могай муро-влак тылат утларак келшат? — Мыланем утларак эстраде муро-влак келшат. — А калык мурым йӧратет? — Мый сылне калык мурымат колышташ да мураш йӧратем. — Шке гыч мурым возымашет уке? — Кызытеш шке гыч мурым возымашем уке. — Но возаш тӱҥалаш шонымашет уло? — Туге, ончыкыжым мый шке гычат мурым возкалаш шонем. Играли: Йынаш – Генрих Тимиряев, Акнаш – Иван Соловьёв.
«Электронные курсы по изучению марийского языка»: http://mari-lab.ru/index.php?title=Электронные_курсы Диалог к уроку № 17: — Добрый день, Йынаш! — Добрый день, Акнаш! — Как я вижу, ты умеешь играть на гитаре? — Да, я умею играть на гитаре. — Когда ты научился играть на гитаре? — Научился, когда ещё учился в седьмом классе. — Кто тебя научил играть? — Сначала помог старший брат. — И твой старший брат умеет играть? — Он умеет играть лучше меня. — А потом где ты совершенствовал своё мастерство? — Затем я два года ходил в музыкальную школу. — А там кто тебя учил? — В музыкальной школе меня учил талантливый мастер музыки. — А ты умеешь играть только на гитаре? — Нет, я умею играть на нескольких музыкальных инструментах. — Ещё на каких музыкальных инструментах ты умеешь играть? — Умею играть на баяне, гармони, мандолине и ещё на фортепиано немного. — А ты не поёшь? — Песни петь я очень люблю. — А какие песни нравятся тебе больше всего? — Больше всего мне нравятся эстрадные песни. — А народные песни ты любишь? — Я также люблю слушать и петь красивые народные песни. — Сам ты не сочиняешь песни? — Пока ещё песни не сочиняю. — Но думаешь начинать сочинять? — Да, впредь я думаю сочинять и песни. — Поро кече лийже, Йынаш! — Поро лийже, Акнаш! — Ужамат, тый гитар дене шоктен моштет? — Туге, мый гитар дене шоктен моштем. — Гитар дене кунам шокташ тунемынат? — Эше шымше классышке коштмем годымак тунемынам. — Кӧ тыйым гитар дене шокташ туныктен? — Эн ончыч изам полшыш. — Изатат шоктен мошта мо? — Тудо мый дечем сайын шокта. — Варажым кушто усталыкетым шуаренат? — Варажым музык школышко кок ий коштынам. — Туштыжо кӧ тыйым туныктен? — Музык школышто мыйым уста семмастар туныктен. — А тый гитар дене веле шоктен моштет мо? — Уке, мый икмыняр семӱзгар дене шоктен моштем. — Эше могай семӱзгар дене шоктен моштет? — Баян, гармонь, мандолине да фортепиано дене эше изиш шоктен моштем. — А мурым мурымашет уке? — Мурым мураш мый моткоч йӧратем. — Могай муро-влак тылат утларак келшат? — Мыланем утларак эстраде муро-влак келшат. — А калык мурым йӧратет? — Мый сылне калык мурымат колышташ да мураш йӧратем. — Шке гыч мурым возымашет уке? — Кызытеш шке гыч мурым возымашем уке. — Но возаш тӱҥалаш шонымашет уло? — Туге, ончыкыжым мый шке гычат мурым возкалаш шонем. Играли: Йынаш – Генрих Тимиряев, Акнаш – Иван Соловьёв.




