Диалог к уроку № 16

«Электронные курсы по изучению марийского языка»: http://mari-lab.ru/index.php?title=Электронные_курсы Диалог к уроку № 16: — Доброе утро! — Очень доброе! — Меня зовут Акпарс. Твоё как? — Моё имя — Акнаш. — Акнаш, как тебе нравится слёт марийской молодёжи? — Здесь мне очень нравится. — Чем нравится? — Сюда съехались мои сверстники из разных регионов. — К тому же все они марийцы, так ведь? — Да. Все они марийцы и говорят по-марийски. Это очень близко моему духу. — Наверное, познакомился с новыми друзьями? — Да, я здесь нашёл много новых друзей. — Откуда они? — Они из Марий Эл, Башкортостана, Кировской области, Татарстана и Нижегородской области. — Чем тебе близки твои сверстники? — Они любят родной язык, культуру марийского народа. — Ещё чем нравятся? — Девушки и парни активны, ни перед чем не пасуют. — Наверное, согласишься: это для сегодняшнего времени очень важно? — Конечно, согласен. Из среды марийской молодёжи тоже должны выйти лидеры. — Как ты думаешь, на этом слёте можно развивать эти качества? — Я полагаю — можно. Ведь с нами проводят различные тренинги. — Возвратившись в родной край, будешь рассказывать об этом своим друзьям? — Обязательно буду рассказывать! — Поро эр! — Пеш поро! — Мыйын лӱмем Акпарс. Тыйын кузе? — Мыйын лӱмем Акнаш. — Акнаш, марий самырык тукымын погынжо тылат кузе? — Тыште мыланем моткоч келша. — Мо дене келша? — Тышке тӱрлӧ кундем гыч шке таҥашем-влак толыныт. — Эшеже чылан марий улыт, туге вет? — Туге. Марий улыт да марла мутланат. Тидыже чонемлан пеш лишыл. — У йолташ-влак дене палыме лийыч докан? — Туге, ятыр у йолташым тыште муынам. — Нуно кушечын улыт? — Нуно Марий Эл, Пошкырт, Виче, Татарстан да Угарман кундемла гыч улыт. — Таҥашет-влак мо дене тылат эше лишыл улыт? — Нуно шочмо йылмым, марий калыкнан тӱвыражым йӧратат. — Эше мо дене келшат? — Ӱдыр-рвезе-влак чулым улыт, ӧрын-аптыранен огыт шого. — Келшет, очыни: кызытсе жапыште тиде пеш кӱлешан? — Мутат уке, келшем. Марий самырык тукым гычат ончылъеҥ-влак лекшаш улыт. — Кузе шонет, тиде погынышто тиде койышым шуараш лиеш мо? — Мыйын шонымаштем — лиеш. Вет мыланна тӱрлӧ тренинг манмым эртарат. — Шочмо кундемышкет пӧртылмекет, тиде нерген йолташет-влаклан каласкалаш тӱҥалат? — Мутат уке, каласкалаш тӱҥалам! Играли: Акпарс – Акпарс Иванов, Акнаш – Иван Соловьёв.

12+
1 просмотр
7 лет назад
12+
1 просмотр
7 лет назад

«Электронные курсы по изучению марийского языка»: http://mari-lab.ru/index.php?title=Электронные_курсы Диалог к уроку № 16: — Доброе утро! — Очень доброе! — Меня зовут Акпарс. Твоё как? — Моё имя — Акнаш. — Акнаш, как тебе нравится слёт марийской молодёжи? — Здесь мне очень нравится. — Чем нравится? — Сюда съехались мои сверстники из разных регионов. — К тому же все они марийцы, так ведь? — Да. Все они марийцы и говорят по-марийски. Это очень близко моему духу. — Наверное, познакомился с новыми друзьями? — Да, я здесь нашёл много новых друзей. — Откуда они? — Они из Марий Эл, Башкортостана, Кировской области, Татарстана и Нижегородской области. — Чем тебе близки твои сверстники? — Они любят родной язык, культуру марийского народа. — Ещё чем нравятся? — Девушки и парни активны, ни перед чем не пасуют. — Наверное, согласишься: это для сегодняшнего времени очень важно? — Конечно, согласен. Из среды марийской молодёжи тоже должны выйти лидеры. — Как ты думаешь, на этом слёте можно развивать эти качества? — Я полагаю — можно. Ведь с нами проводят различные тренинги. — Возвратившись в родной край, будешь рассказывать об этом своим друзьям? — Обязательно буду рассказывать! — Поро эр! — Пеш поро! — Мыйын лӱмем Акпарс. Тыйын кузе? — Мыйын лӱмем Акнаш. — Акнаш, марий самырык тукымын погынжо тылат кузе? — Тыште мыланем моткоч келша. — Мо дене келша? — Тышке тӱрлӧ кундем гыч шке таҥашем-влак толыныт. — Эшеже чылан марий улыт, туге вет? — Туге. Марий улыт да марла мутланат. Тидыже чонемлан пеш лишыл. — У йолташ-влак дене палыме лийыч докан? — Туге, ятыр у йолташым тыште муынам. — Нуно кушечын улыт? — Нуно Марий Эл, Пошкырт, Виче, Татарстан да Угарман кундемла гыч улыт. — Таҥашет-влак мо дене тылат эше лишыл улыт? — Нуно шочмо йылмым, марий калыкнан тӱвыражым йӧратат. — Эше мо дене келшат? — Ӱдыр-рвезе-влак чулым улыт, ӧрын-аптыранен огыт шого. — Келшет, очыни: кызытсе жапыште тиде пеш кӱлешан? — Мутат уке, келшем. Марий самырык тукым гычат ончылъеҥ-влак лекшаш улыт. — Кузе шонет, тиде погынышто тиде койышым шуараш лиеш мо? — Мыйын шонымаштем — лиеш. Вет мыланна тӱрлӧ тренинг манмым эртарат. — Шочмо кундемышкет пӧртылмекет, тиде нерген йолташет-влаклан каласкалаш тӱҥалат? — Мутат уке, каласкалаш тӱҥалам! Играли: Акпарс – Акпарс Иванов, Акнаш – Иван Соловьёв.

, чтобы оставлять комментарии