Диалог к уроку № 27

«Электронные курсы по изучению марийского языка»: http://mari-lab.ru/index.php?title=Электронные_курсы Диалог к уроку № 27: — Посмотри, какая сегодня прекрасная погода! — Да, сегодня очень хорошая погода. — Тебе тоже нравится такая безоблачная и тихая погода? — Да, мне нравится такая погода. А тебе? — Мне нравится любая погода. — Любишь, и когда идёт дождь? — Большой дождь я не люблю. Я люблю такие минуты, когда он нежно льёт и одновременно светит солнце. — Марийцы в это время говорят: “Медведь женится!” — Такую поговорку и я слышал. — Объявили, что сегодня к вечеру будет дождь. — Это к лучшему. Немного напоит ниву. — Лишь бы завтра не была плохая погода. — Синоптики и на завтра обещают хорошую погоду. — Это очень хорошо. Думаю, нынешнее лето не будет сухим. — Почему так думаешь? — Нынче весной был большой паводок, он оросил землю. — А я завтра хочу сходить в лес за земляникой. — Ты куда ходишь за земляникой? — Я знаю одну полянку в лесу за городом. Там много земляники. — А я не люблю ходить по ягоды. — Ты не ешь свежие ягоды? — Если захочу есть, покупаю на рынке. — С чужих рук не сравнится своему сбору. — В твоих словах есть правда. В один из выходных дней поеду в деревню и там схожу в лес. — Ты любишь есть самые свежие ягоды? — Самые свежие я поем совсем немного. Мама потом сварит варенье. — Ончал, таче могай сай игече! — Туге, таче моткоч сай игече. — Тыланетат тыгай ояр да тымык игече келша? — Туге, мыланем тыгай игече келша. А тылат? — Мылам кеч-могай игечат келша. — Йӱр йӱрмымат йӧратет? — Кугу йӱрым ом йӧрате. Кунам тудо шыман выжгыкта да тунамак кече онча — тыгай татым йӧратем. — Тыгай годым марий-влак “Маска ӱдырым налеш!” маныт. — Тыгай калыкмутым мыят колынам. — Таче кас велеш йӱр йӱреш манын увертарышт. — Тиде пеш сай. Пасум изиш йӱкта. — Эрла гына уда игече ынже лий ыле. — Игечым эскерыше-влак эрлаланат сай игечым сӧрат. — Тиде пеш сай. Шонымаштем, тений пӱтынь кеҥеж кукшо ок шого. — Молан тыге шонет? — Тений шошым вӱдшор кугу лийын, мланде кӧргым вӱдыжтарен. — А мый эрла чодырашке снеге погаш миен толнем. — Снеге погаш тый кушко коштат? — Ола воктенсе чодыраште ик аланым палем. Тушто снеге пеш шуко уло. — А мый емыжым погаш кошташ ом йӧрате. — Свежа емыжым от коч мо? — Кочмо шумылан мый пазарыште налам. — Еҥ кид гыч налме шке погымылан ок шу. — Мутыштет чынже уло. Ик каныш кечын ялышке кудалам да тусо чодыраш миен толам. — Емыжым свежанек кочкаш йӧратет мо? — Свежанек изиш гына кочкам. Вара авам вареньым шолта. Играли: Марина Воронцова, Акпарс Иванов.

12+
14 просмотров
7 лет назад
12+
14 просмотров
7 лет назад

«Электронные курсы по изучению марийского языка»: http://mari-lab.ru/index.php?title=Электронные_курсы Диалог к уроку № 27: — Посмотри, какая сегодня прекрасная погода! — Да, сегодня очень хорошая погода. — Тебе тоже нравится такая безоблачная и тихая погода? — Да, мне нравится такая погода. А тебе? — Мне нравится любая погода. — Любишь, и когда идёт дождь? — Большой дождь я не люблю. Я люблю такие минуты, когда он нежно льёт и одновременно светит солнце. — Марийцы в это время говорят: “Медведь женится!” — Такую поговорку и я слышал. — Объявили, что сегодня к вечеру будет дождь. — Это к лучшему. Немного напоит ниву. — Лишь бы завтра не была плохая погода. — Синоптики и на завтра обещают хорошую погоду. — Это очень хорошо. Думаю, нынешнее лето не будет сухим. — Почему так думаешь? — Нынче весной был большой паводок, он оросил землю. — А я завтра хочу сходить в лес за земляникой. — Ты куда ходишь за земляникой? — Я знаю одну полянку в лесу за городом. Там много земляники. — А я не люблю ходить по ягоды. — Ты не ешь свежие ягоды? — Если захочу есть, покупаю на рынке. — С чужих рук не сравнится своему сбору. — В твоих словах есть правда. В один из выходных дней поеду в деревню и там схожу в лес. — Ты любишь есть самые свежие ягоды? — Самые свежие я поем совсем немного. Мама потом сварит варенье. — Ончал, таче могай сай игече! — Туге, таче моткоч сай игече. — Тыланетат тыгай ояр да тымык игече келша? — Туге, мыланем тыгай игече келша. А тылат? — Мылам кеч-могай игечат келша. — Йӱр йӱрмымат йӧратет? — Кугу йӱрым ом йӧрате. Кунам тудо шыман выжгыкта да тунамак кече онча — тыгай татым йӧратем. — Тыгай годым марий-влак “Маска ӱдырым налеш!” маныт. — Тыгай калыкмутым мыят колынам. — Таче кас велеш йӱр йӱреш манын увертарышт. — Тиде пеш сай. Пасум изиш йӱкта. — Эрла гына уда игече ынже лий ыле. — Игечым эскерыше-влак эрлаланат сай игечым сӧрат. — Тиде пеш сай. Шонымаштем, тений пӱтынь кеҥеж кукшо ок шого. — Молан тыге шонет? — Тений шошым вӱдшор кугу лийын, мланде кӧргым вӱдыжтарен. — А мый эрла чодырашке снеге погаш миен толнем. — Снеге погаш тый кушко коштат? — Ола воктенсе чодыраште ик аланым палем. Тушто снеге пеш шуко уло. — А мый емыжым погаш кошташ ом йӧрате. — Свежа емыжым от коч мо? — Кочмо шумылан мый пазарыште налам. — Еҥ кид гыч налме шке погымылан ок шу. — Мутыштет чынже уло. Ик каныш кечын ялышке кудалам да тусо чодыраш миен толам. — Емыжым свежанек кочкаш йӧратет мо? — Свежанек изиш гына кочкам. Вара авам вареньым шолта. Играли: Марина Воронцова, Акпарс Иванов.

, чтобы оставлять комментарии